Kartka z kalendarza – CZERWIEC

172

Czerwiec

Dziś pierwszy dzień miesiąca wakacyjnego jakim jest czerwiec dlatego też spieszymy do Państwa z odsłoną kolejnej strony kalendarza.

Ozdobą tego miesiąca są nasze Żywczanki ubrane w odświętny strój mieszczański. Strój żywiecki bardzo dostojnie prezentuje się w komnatach Żywieckiego Zamku Habsburgów. W tym miesiącu możemy zobaczyć kolejną komnatę zamku jaką jest gabinet Karola Stefana Habsburga z okresu międzywojennego. Wnętrze zamkowe ubogacają zabytkowe meble, zastawy stołowe, obrazy oraz pozostałe pamiątki, które zachowano do dnia dzisiejszego.  Karol Stefan Habsburg był pierwszym dzieckiem Karola Olbrachta Habsburga i Alicji, przyszłych i ostatnich właścicieli Dóbr Żywieckich Habsburgów. Uczył się prywatnie w trakcie lekcji przeprowadzanych w pałacu, w którym mieszkał i zdawał egzaminy państwowe. Dalszą naukę kontynuował już w Sztokholmie. Po zakończeniu II wojny światowej Karol Stefan Habsburg  pozostał w Szwecji,  utrzymywał kontakt z Polską, a po 1989 r. kilkakrotnie gościł w Żywcu.

Na drugiej fotografii również majestatycznie z lotu ptaka prezentuje się BESKID ŻYWIEC Sp. z o.o. Fotografie ubogacają górujące nad Kotliną Żywiecką górskie szczyty Beskidu Śląskiego.