Nowe zasady segregacji odpadów

5825

Nowe zasady segregacji odpadów będą wdrażane stopniowo

Odpowiedni worek

Trzeba także pamiętać, że nowy system zobowiązuje również do przechowywania śmieci w workach o określonym kolorze.

  • do zbierania papieru – kolor niebieski, napis ”papier”,
  • do zbierania metali, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych – kolor żółty, napis „metale i tworzywa sztuczne”,
  • dla opakowań ze szkła – kolor zielony, napis „szkło”,
  • dla bioodpadów z gospodarstw domowych – kolor brązowy, napis „bio”,
  • dla odpadów zielonych – kolor szary, napis „odpady zielone”,
  • dla odpadów zmieszanych – kolor czarny, napis „odpady zmieszane”,
  • do zbierania odpadów wielkogabarytowych – kolor dowolnie wybrany za wyjątkiem kolorów określonych powyżej, napis – „odpady wielkogabarytowe”

Segregowanie z problemami

Okazuje się, że segregacji śmieci według nowych zasad nie jest taka łatwa. Mieszkańcy cały czas borykają się z problemami przy wyrzucaniu opadów. Najczęstsze błędy dotyczą pojemnika brązowego, czyli „bio”. Tam nie mogą wylądować odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze. Oznacza to, że obierki po owocach czy warzywach albo fusy po kawie możemy tam wyrzucić, ale kości już nie. Podobnie jest z jajkami – skorupki wyrzucimy do „bio”, ale całe jajka do kosza z napisem „zmieszane”. Miejsce na kartony po sokach czy mleku, czyli tzw. tetrapaki jest w koszu żółtym z napisem „metale i tworzywa sztuczne”. Butelkę po olei, która mimo, iż jest plastikowa to wyrzucamy do opadów zmieszanych, tak jak mokry czy zabrudzony papier. Styropianową tackę, np. po włoszczyźnie, wrzucamy do metali i tworzyw sztucznych, jeśli nie jest zatłuszczona, w innym przypadku do zmieszanych.

Dbaj o środowisko

Przeciętnie człowiek w ciągu roku produkuje ok 350 kg śmieci. Każdego dnia warto pamiętać o minimalizowaniu odpadów. Ważną kwestią jest także, aby zgnieść butelki i puszki oraz złożyć kartony, przed wyrzuceniem ich do kosza.
Jeśli wyrzucacie opakowania to koniecznie bez zawartości czy resztek produktów. Żadnych słoików czy opakowań nie trzeba myć. Ważne, aby zostały dobrze opróżnione.
Pamiętajcie także o punktach PSZOK.