Kartka z kalendarza – PAŹDZIERNIK

483

Październik

Jesień zagościła już u nas pełną parą nawet w naszym kalendarzu również robi się złoto od liści opadających w parku żywieckim.

W jesiennej scenerii pary mieszczańskie ze Stowarzyszenia Asysta Żywiecka majestatycznie kontrastują z kolorami przyrody, które pokryły nasz park. Żywiecki park to wspaniałe miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta. Za czasów Karola Stefana Habsburga, na przełomie XIX i XX w., park liczył około 26 ha. Przez park przebiega kanał, na osi głównej pałacu powstała polana widokowa, nieopodal założono okrągły basen z fontanną, pergole oraz półkoliste rozarium. Park zachwyca o każdej porze roku. Kamienne mostki,  ogród skalny i wodny tworzą miejsce, które staje się prawdziwą ucztą dla ciała i dla ducha.

Fotografia z panoramą miasta Żywiec również pięknie zabarwiła się w kolorach jesiennych. Króluje tutaj żółć, czerwień, pomarańcz i jeszcze miejscami zieleń. Nad miastem wznosi się wieża katedralna, które jest otwarta do turystów, aby na własne oczy można było podziwiać piękno tego zakątka ziemi. Na szczycie wieży zamontowana jest luneta aby lepiej można było dostrzec małe elementy.